Description
Bitmain Antminer L11 Dogecoin Miner
Bitmain Antminer L11 Dogecoin Miner. Antminer L11 (20Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 20Gh/s at 3680W power consumption.
Bitmain Antminer L11 is a high-performance miner for the Scrypt algorithm, offering a hashrate of 20Gh/s with a power consumption of 3680W. It weighs 15500g and has dimensions of 400 x 195 x 290mm.
It supports an input voltage of 220-277V, features four high speed fan and operates at a noise level of 75db. The miner also tolerates temperatures from 0 – 75 °C and humidity from 10 – 90 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer L11 (20Gh) |
| Size w/o | 400 x 195 x 290mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 15500g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Storage Temp. | -40-70 |
| Power | 3680W |
| Voltage | 220-277V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 75 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Sebastian –
I will definitely order again love it
Daniel –
Thanks for the fast delivery
Eric –
Highly recommend this store for anyone looking for quality miners and excellent customer service. Will definitely consider buying from them again in the future.
Larry Francis –
Both units arrived well packaged and in perfect working condition.
They power on smoothly perform as expected and are exactly as described. The setup was straightforward and theyve been running reliably since day one.
Garry Max –
Fast response. I recommend this seller