Description
Buy VolcMiner D1 Dogecoin Miner
Buy VolcMiner D1 Dogecoin Miner. VolcMiner D1 (16Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 16Gh/s at 3725W power consumption.
VolcMiner D1 is one of the most versatile options in the list of Dogecoin miners. With a maximum hash rate of 16.2Gh/s on a power consumption of 3725W.
It has a noise level of 75 dB along with 4 air-cooling fans, weighing 20800 g and a dimension of 335 x 220 x 325 mm.
The ideal temperature range for the miner is between -20 – 45 degrees Celsius and a humidity level between 10 to 90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | VolcMiner |
|---|---|
| Model | D1 (16Gh) |
| Size w/o | 335 x 220 x 325mm |
| Size with | 475 x 360 x 455mm |
| Weight Net | 17500g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Voltage | 200-300v |
| Storage Temp. | -40-70 |
| Power | 3725W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -20 – 45 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 365 Days |





Adam –
Fast shipping. Working good
Jose Nathan –
The power supply is good and the cooling is perfect
Patrick Frank –
Great miner. Setup was easy and it started mining quickly
Henry Karl –
Very satisfied with purchase and delivery was fast
Fran Eric –
The product arrived very quickly and was well packaged. The construction seems to be of good quality and it came with the standard BR plug as advertised. I will still perform performance tests, but so far I am satisfied with the purchase. I recommend the seller!
Anthony Garcia –
Very nice seller. I recommend