Description
Buy NerdMiner NerdQaxe+ Hydro Bitcoin Miner
Buy NerdMiner NerdQaxe+ Hydro Bitcoin Miner. NerdMiner NerdQaxe+ Hydro (2.5Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 2.5Th/s at 60W power consumption.
NerdMiner NerdQaxe+ Hydro is a high-performance miner for the SHA-256 algorithm, offering a hashrate of 2.5Th/s with a power consumption of 60W. It weighs 0.6g and has dimensions of 20 x 10 x 5mm.
The features one high speed fan and operates at a noise level of 40db.The ideal temperature range for the miner is between 5 – 40 °C Celsius and a humidity level between 10 – 65 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | NerdMiner |
|---|---|
| Model | NerdQaxe+ (2.5Th) |
| Release | June 2025 |
| Size w/o | 20 x 10 x 5mm |
| Chip Name | BM1368 |
| Fan | 1 |
| Noise level | 40db |
| Power | 60W |
| Interface | WiFi | Ethernet |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 65 % |





Allen Faulkner –
Block after block after block found with this products !!! You can mine other coins with it!!! !
Anthony Barry –
Been up and running smoothly for days. Everything works perfectly.
Very easy set up here in the usa. Will be buying more soon. Thank you so much.
Francis Cole –
Everything went smooth, communication and shipping was fast!
Machine is up and running smoothly. Bought 3 more with this seller and always good customer service!
Flanders Corven –
I’m happy with how fast it was delivered. I would buy from them again.
Randy Bryan –
I’m satisfied with the purchase 👍
Hull Garrick –
Top processing and stylish casing. It works as it should.
David Henry –
Everything perfect, from the packaging really well done to the product itself. It only remains to set it up and put it into operation.
Excellent product, for home miners.
Allan Henry –
Very good miner! Top packaging and a very nice seller. Responded to questions immediately. Thank you very much.
Hugh corral –
Everything is super nice design works great and is pleasantly quiet.