Description
Buy MicroBT Whatsminer M31S+ (72Th)
Buy MicroBT Whatsminer M31S+ (72Th). MicroBT Whatsminer M31s+ (72Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 72Th/s at 3220W power consumption.
MicroBT Whatsminer M31s+ (72Th) is a powerful SHA-256 algorithm miner, providing 72Th/s hashing power while consuming 3220W of power. Its size is 130 x 220 x 390mm, and it weighs 12,500g. It uses 12nm chips and operates with two fans at 75dB noise level.
The miner runs on 12V and connects via Ethernet. It’s designed to work within temperatures between -5 to -40°C.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | MicroBT |
|---|---|
| Model | Whatsminer M31S+ |
| Release | April 2020 |
| Size | 130 x 220 x 390mm |
| Weight | 12500g |
| Chip size | 12nm |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3220W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 – 40 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |





Reviews
There are no reviews yet.