Description
Buy MicroBT Whatsminer M30S++ (108Th)
Buy MicroBT Whatsminer M30S++ (108Th). MicroBT Whatsminer M30s++ (108Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 108Th/s at 3348W power consumption.
MicroBT Whatsminer M30s++ (108Th) is a powerful SHA-256 miner, achieving a hash rate of 108Th/s with a power draw of 3348W. It comes in compact dimensions (125 x 225 x 425mm) and is equipped with 12nm chips.
With dual fans, it operates at 75dB noise level and is designed to run on a 12V system. Its temperature range is 5–40°C, and it functions in humid conditions 5–90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | MicroBT |
|---|---|
| Model | Whatsminer M30S++ |
| Release | April 2020 |
| Size | 125 x 225 x 425mm |
| Chip size | 12nm |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3348W |
| Voltage | 12V |
| Temperature | 5 – 40 °C |
| Humidity | 5 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.