Description
Buy Magicminer BG01 Bitcoin Miner
Buy Magicminer BG01 Bitcoin Miner. Magicminer BG01 (4.5Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 4.5Th/s at 120W power consumption.
Magicminer BG01 is a high-performance miner for the SHA-256 algorithm, offering a hashrate of 4.5Th/s with a power consumption of 120W. It weighs 0.96Kg and has dimensions of 285 x 134 x 50mm.
It supports an Features operation at a noise level of 40db, with Interface Ethernet, and tolerates temperatures from 0 – 40 °C and humidity from 0 – 90 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Magicminer |
|---|---|
| Model | BG01 (4.5Th) |
| Size w/o | 285 x 134 x 50mm |
| Size with | 350 x 190 x 80mm |
| Weight Net | 0.96Kg |
| Fan(s) | 2 |
| Noise level | 40db |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power | 120W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Humidity | 0 – 90 % |
| Warranty | No post-delivery coverage is included |



Reviews
There are no reviews yet.