Description
Buy Iceriver AE2 Aleo Miner
Buy Iceriver AE2 Aleo Miner. Iceriver AE2(720Mh) of zkSNARK algorithm with hashing power of 720Mh/s at 1300W power consumption.
Iceriver AE2 is a high-performance miner for the zkSNARK algorithm, offering a hashrate of 720Mh/s with a power consumption of 1300W. It weighs 40.2g and has dimensions of 205 x 110 x 202mm.
Operating on a voltage range of 100-240V, it runs at a noise level of 60db and offers reliable connectivity via an Ethernet interface. Designed for efficient mining operations, it performs optimally in environments with temperatures ranging from 0 – 40 °C.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Iceriver |
|---|---|
| Model | AE2 |
| Also known as | Iceriver AE2 Aleo Miner |
| Size w/o | 205 x 110 x 202mm |
| Size with | 298 x 208 x 304mm |
| Weight Net | 4020g |
| Weight Gross | 4069g |
| Noise level | 60db |
| Voltage | 100-240V |
| Power | 1300W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.