Description
Buy Goldshell AL Box III Alephium Miner
Buy Goldshell AL Box III Alephium Miner. Goldshell AL Box III (1.25Th) of Blake3 algorithm with hashing power of 1.25Th/s at 600W power consumption.
Goldshell AL Box III is a compact Alephium miner that offers a hash rate of 1.25 Th/s on a power consumption of 600 W. The dimension of the miner is 171 x 198 x 96 mm, and its net weight is 2500 g. It is an absolutely fantastic choice for the Alephium miners as it is lightweight and also possesses a noise level of 35 dB. It comes with 2 built-in fans that eliminate heat, allowing the miner to operate well.
The AL Box III ideal temperature range is between 0 and 35 degrees Celsius, and its humidity level is between 0 and 65%, making it suitable for home Alephium miners.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | AL Box III |
| Also known as | Goldshell AL Box III Alph Miner |
| Release | October 2024 |
| Weight Net | 2500g |
| Weight Gross | 3000g |
| Size w/o | 171 x 198 x 96mm |
| Size with | 300 x 220 x 142mm |
| Input Voltage | 100-240V |
| Noise level | 35db |
| Fan(s) | 2 |
| Connection Port | Dual-Mode |
| Interface | Ethernet |
| Power | 600W |
| Power Cable | 10A |
| Fan Specifications | 4500rpm |
| Temperature | 0 – 35 °C |
| Humidity | 0 – 65 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.