Description
Buy Goldshell AL Box II Plus Alephium Miner
Buy Goldshell AL Box II Plus Alephium Miner. Goldshell AL Box II Plus (1Th) of Blake3 algorithm with hashing power of 1Th/s at 480W power consumption.
Goldshell AL1 Box II Plus is a lightweight Alephium miner that offers a hash rate of 1 Th/s on a power consumption of 480 W. The dimension of the miner is 202 x 163 x 133mm, and its net weight is 3760 g. It is an absolutely fantastic choice for the Alephium miners as it weighs less and also possesses a noise level of 45 dB. It comes with 2 built-in fans that eliminate heat, allowing the miner to operate well.
An ideal temperature range for the AL Box II Plus is between 0 to 35 degrees Celsius and a humidity level between 0 to 65%, making it suitable for home Alephium miners.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | AL Box II Plus |
| Also known as | Goldshell AL Box II plus Alph Miner |
| Release | September 2024 |
| Weight Net | 3760g |
| Weight Gross | 4450g |
| Size w/o | 202 x 163 x 133mm |
| Size with | 365 x 230 x 192mm |
| Input Voltage | 110-240V |
| Noise level | 45db |
| Fan(s) | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Power | 480W |
| Power Cable | 10A |
| Fan Specifications | 4500rpm |
| Temperature | 0 – 35 °C |
| Humidity | 0 – 65 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.