Description
Buy Goldshell AL Box II Alephium Miner
Buy Goldshell AL Box II Alephium Miner. Goldshell AL Box II (720Gh) of Blake3 algorithm with hashing power of 720Gh/s at 360W power consumption.
Goldshell AL Box II Alephium Miner is a revolutionary miner boasting a hash rate of 720 Gh/s and a power consumption of 360 W. The miner has a low noise level of as low as 35 dB, two cooling fans to eliminate excessive heat, and an Ethernet connection. It weighs 2200 g and measures 198 x 150 x 96mm.
The ideal temperature for the Goldshell AL Box II miner is between 0 and 35 °C, and the humidity level is between 0 and 65%. It is a viable choice for Alephium miners looking for an efficient miner that maximizes the mining potential.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | AL Box II |
| Also known as | Goldshell AL Box II Alph Miner |
| Release | July 2024 |
| Weight Net | 2200g |
| Weight Gross | 2600g |
| Size w/o | 198 x 150 x 96mm |
| Size with | 300 x 225 x 149mm |
| Input Voltage | 100-240V |
| Noise level | 35db |
| Fan(s) | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Fan Specifications | 4500rpm |
| Power Cable | 16A |
| Power | 360W |
| Temperature | 0 – 35 °C |
| Humidity | 0 – 65 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.