Description
Buy Goldshell AE Box Pro Aleo Miner
Buy Goldshell AE Box Pro Aleo Miner. Goldshell AE Box Pro (44Mh) of zkSNARK algorithm with hashing power of 44Mh/s at 460W power consumption.
Goldshell AE Box Pro is a zkSNARK algorithm miner with 44Mh/s hashing power and consumes 460W of power. It’s manufactured by Goldshell and weighs 2600g (net) and 3100g (gross).
The miner’s dimensions are 198 x 171 x 96mm and 300 x 220 x 142mm with packaging. It operates with an input voltage between 110-240V, has a 35db noise level, and features two fans that spin at 4500rpm. It supports Ethernet connectivity and works in temperatures ranging from 0 to 35°C and humidity of 0-65%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | AE Box Pro |
| Also known as | Goldshell AE Box Pro Aleo Miner |
| Release | February 2025 |
| Weight Net | 2600g |
| Weight Gross | 3100g |
| Size w/o | 198 x 171 x 96mm |
| Size with | 300 x 220 x 142mm |
| Input Voltage | 110-240V |
| Noise level | 35db |
| Fan(s) | 2 |
| Connection Port | Dual-Mode |
| Interface | Ethernet |
| Power | 460W |
| Power Cable | 10A |
| Fan Specifications | 4500rpm |
| Temperature | 0 – 35 °C |
| Humidity | 0 – 65 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.