Description
Buy Goldshell AE Box Aleo Miner
Buy Goldshell AE Box Aleo Miner. Goldshell AE Box (37Mh) of zkSNARK algorithm with hashing power of 37Mh/s at 360W power consumption.
Goldshell AE Box (37Mh) is a specialized miner for the zkSNARK algorithm. It offers a hash rate of 37Mh/s, with a power consumption of 360W.
This model weighs 2320g and has dimensions of 198 x 150 x 96mm. It operates on an input voltage of 110-240V and produces a noise level of 35 db. Featuring two fans with a speed of 4500rpm, it has a temperature range of 0 – 35°C and a humidity range of 0 – 65%. It also connects via Ethernet with dual-mode ports.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Goldshell |
|---|---|
| Model | AE Box |
| Also known as | Goldshell AE Box Aleo Miner |
| Release | January 2025 |
| Weight Net | 2320g |
| Weight Gross | 2730g |
| Size w/o | 198 x 150 x 96mm |
| Size with | 300 x 220 x 142mm |
| Input Voltage | 110-240V |
| Noise level | 35db |
| Fan(s) | 2 |
| Connection Port | Dual-Mode |
| Interface | Ethernet |
| Power | 360W |
| Power Cable | 10A |
| Fan Specifications | 4500rpm |
| Temperature | 0 – 35 °C |
| Humidity | 0 – 65 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.