Description
Buy Fluminer L1 Dogecoin Miner
Buy Fluminer L1 Dogecoin Miner. Fluminer L1 (5.6Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 5.6Gh/s at 1300W power consumption.
Fluminer L1 is a new range of Dogecoin miners. The miner boasts a hash rate of 5.6 Gh/s and consumes 1300 W of power. It has 2 in-built air cooling fans and weighs 10000 g. Its noise level is 40 dB, which reflects its ability to mine Dogecoin and Litecoin with low noise.
The ideal mining temperature ranges between 5 and 45 degrees Celsius and the humidity level between 10 and 90 %. This miner is a considerable option for Dogecoin miners who are looking for a silent and powerful DOGE miner.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Fluminer |
|---|---|
| Model | L1 |
| Also known as | Fluminer L1 Doge Miner |
| Release | January 2025 |
| Weight Net | 12800g |
| Voltage | 110-240V |
| Size w/o | 450 x 140 x 300mm |
| Noise level | 45db |
| Networking Connection Mode | RJ45 Ethernet 10/100/1000M and WiFi |
| Interface | Ethernet |
| Power | 1300W |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 365 Days |





Reviews
There are no reviews yet.