Description
Buy ElphaPex DG1 Lite Dogecoin Miner
Buy ElphaPex DG1 Lite Dogecoin Miner. ElphaPex DG1 Lite (11Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 11Gh/s at 3410W power consumption.
ElphaPex DG1 Lite is a robust Scrypt-algorithm employed miner boasting a hash rate of 11 Gh/s on consuming 3410 Watts of power. The release date of the miner is Jun 2025, weighs 18.3 Kg and is 432 x 196 x 287mm in dimension.
The miner comes with 4 in-built fans allowing the excessive heat to be released easily and has a noise level of 75 db. The ideal temperature range required by the miner is between 5 – 45 °C degrees Celsius and a humidity level between 5 – 95 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Elphapex |
|---|---|
| Model | Elphapex DG1 Lite (11Gh) |
| Size w/o | 432 x 196 x 287mm |
| Size with | 585 x 345 x 435mm |
| Weight Net | 18300g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Networking Connection Mode | RJ45 Ethernet 10/100M |
| Power | 3410W |
| Voltage | 200-240V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.