Description
Buy ElphaPex DG1+ Dogecoin Miner
Buy ElphaPex DG1+ Dogecoin Miner. ElphaPex DG1+ (14Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 14Gh/s at 3950W power consumption.
Elphapex DG1+ is designed to mine Litecoin and Dogecoin. It comes with a hash rate of 14400 Mh/s and a power consumption of 3950 W of hash rate, making it a robust mining hardware.
The dimension of the miner is 432 x 196 x 287 mm and weighs 18300 g. The miner comes with a noise level of 75 dB and 4 fans to eliminate the heat.
The ideal temperature range for the miner is 5 to 45 degrees celsius and a humidity level between 5 to 95%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Elphapex |
|---|---|
| Model | Elphapex DG1 Plus (14Gh) |
| Size w/o | 432 x 196 x 287mm |
| Size with | 624 x 289 x 387mm |
| Weight Net | 18300g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Networking Connection Mode | RJ45 Ethernet 10/100M |
| Power | 3950W |
| Voltage | 200-240V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.