Description
Buy ElphaPex DG 1S Dogecoin Miner
Buy ElphaPex DG 1S Dogecoin Miner. ElphaPex DG 1s (10Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 10Gh/s at 3100W power consumption.
ElphaPex DG 1S is a high-performance miner for the Scrypt algorithm, offering a hashrate of 10Gh/s with a power consumption of 3100W. It weighs 22kg and has dimensions of 482 x 547 x 86mm.
It supports an input voltage of 380-480V, features of The miner also tolerates temperatures from 35 – 55°C and humidity from 0 – 90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Elphapex |
|---|---|
| Model | Elphapex DG 1S (10Gh) |
| Release | June 2025 |
| Power | 3100W |
| Weight Net | 22000g |
| Weight Gross | 25000g |
| Size w/o | 482 x 547 x 86mm |
| Size with | 760 x 590 x 245mm |
| Interface | Ethernet |
| Voltage | 380-480V |
| Temperature | 35 – 55°C |
| Humidity | 0 – 90% |
| Warranty | 180 Days |





Martins cage –
Fast and highly recommend this seller thanks
Barry –
Good seller! Good communication,
Good quality product, heats up a bit but everything is as expected!
Bright Franklin –
Machines run on stock firmware and perform as expected.
Bryan –
They follow up on enquiries promptly and meet customers’ expectations.
Garcia Karl –
Good product.Thanks
Storm Bally –
Quick shipping. It’s been running for about a week with no issues, great quality and works as expected.
Tommy Crag –
This is my second purchase from them. Absolutely unbelievable shipping speed,