Description
Buy Bitmain Antminer S17 (53Th)
Buy Bitmain Antminer S17 (53Th). Bitmain Antminer S17 (53Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 53Th/s at 2385W power consumption.
Bitmain Antminer S17 (53Th) is a powerful SHA-256 algorithm miner, offering 53Th/s hashing speed at a power consumption of 2385W. It requires a 12V voltage to function. It has a compact size 178 x 296 x 298mm and weighs 9500g.
The miner is equipped with 3 chipboards using BM1397 chips (7nm size) and a total of 144 chips. It runs at a noise level of 82db and features 4 fans. Operating within a temperature range of 5 – 45 °C and humidity of 5 – 95%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S17 (53Th) |
| Also known as | Antminer S17-53TH/s |
| Release | April 2019 |
| Size | 178 x 296 x 298mm |
| Weight | 9500g |
| Chip boards | 3 |
| Chip name | BM1397 |
| Chip size | 7nm |
| Chip count | 144 |
| Noise level | 82db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 2385W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |





Reviews
There are no reviews yet.