Description
Buy Bitmain Antminer KS7 Kaspa Miner
Buy Bitmain Antminer KS7 Kaspa Miner. Antminer KS7 (40Th) of KHeavyHash algorithm with hashing power of 40Th/s at 2772W power consumption.
Bitmain Antminer KS7 is a high-performance miner for the KHeavyHash algorithm, offering a hashrate of 40Th/s with a power consumption of 2772W. It weighs 16.4kg and has dimensions of 430 x 195 x 290mm.
It supports an input voltage of 220-277V, features four high speed fan and operates at a noise level of 75db. The miner also tolerates temperatures from -20 – 45 °C and humidity from 10 – 90 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer KS7 |
| Size w/o | 430 x 195 x 290mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 16400g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Storage Temp. | -40-70 |
| Power | 2772W |
| Voltage | 220-277V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -20 – 45 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.