Description
Buy Bitmain Antminer K7 CKB Miner
Buy Bitmain Antminer K7 CKB Miner. Antminer K7 (63.5Th) of Eaglesong algorithm with hashing power of 63.5Th/s at 3080W power consumption.
Bitmain Antminer K7 is an Eaglesong-algorithm employed miner boasting a hash rate of 63.5 Th/s on consuming 3080 Watts of power. The miner weighs 16100 g and is 430 x 195 x 290 mm in dimension.
The miner comes with 4 in-built fans and has a noise level of 75 dB. The ideal temperature range required by the miner is between 0 to 40 degrees Celsius and a humidity level between 10 to 90 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer K7 (63.5Th) |
| Size w/o | 430 x 195 x 290mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 16100g |
| Noise level | 75db |
| Voltage | 220-240V |
| Fan(s) | 4 |
| Power efficiency | 48.5 ±10% |
| Storage Temp. | -20-70 |
| Power | 3080W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.