Description
Buy Bitmain Antminer E9 Pro ETC Miner (3.68Gh)
Buy Bitmain Antminer E9 Pro ETC Miner (3.68Gh). Antminer E9 Pro (3.68Gh) of EtHash algorithm with hashing power of 3.68Gh/s at 2200W power consumption.
Bitmain Antminer E9 Pro mines Ethereum classic at a maximum hash rate of 3.68 Gh/s while consuming 2200 W of power. The miner has a dimension of 550 x 195 x 310 mm and weighs 20200 g. It has 4 in-built fans and a noise level of 75 dB.
The ideal temperature range for the miner is between 0 to 40 degrees Celsius and a humidity level between 10 to 90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer E9 Pro (3.68Gh) |
| Release | February 2023 |
| Size w/o | 550 x 195 x 310mm |
| Size with | 722 x 322 x 427mm |
| Weight Net | 20200g |
| Weight Gross | 22000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 2200W |
| Power Efficiency | 0.6 ± 10% |
| Ram | 7gb |
| Storage Temp. | -20-70 |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 40 °C |
| Humidity | 10- 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Reviews
There are no reviews yet.