Description
Buy Bitmain Antminer E11 ETC Miner
Buy Bitmain Antminer E11 ETC Miner. Antminer E11 (9Gh) of EtHash algorithm with hashing power of 9Gh/s at 2340W power consumption.
Antminer E11 (9Gh) is a powerful mining machine designed for efficient performance with the EtHash algorithm. It boasts a hashing power of 9GH/s and consumes 2340W of power. Its voltage range spans from 200-240V. Its compact dimensions are 407 x 195 x 289mm and it weighs just 15.85kg.
Featuring a 75db noise level, this device runs with 4 fans and is operable within a temperature range of -20 to -40°C and humidity of 10-90%. For storage, it supports temperatures as low as -20°C and as high as -70°C.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer E11 (9Gh) |
| Release | January 2025 |
| Size w/o | 407 x 195 x 289mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 15850g |
| Weight Gross | 17450g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Storage Temp. | -20-70 |
| Power | 2340W |
| Voltage | 200-240V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -20 – 40 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Gary Justin –
Best seller. This is my 2nd device from this store. Very reliable
Benjamin Scott –
Everything perfect, from the packaging really well done to the product itself.
Paul Joshua –
Too processing and miner works as it should. I’m really happy
Jeffery Eric –
Very good miner and a very nice seller
Samuel Patrick –
Miner is super nice and quite as described. Thank you once again
Brandon Jack –
Very fast shipping. Would order more 😊👍