Description
Buy Bitaxe Touch Bitcoin Miner
Buy Bitaxe Touch Bitcoin Miner. Bitaxe Touch (1.6Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 1.6Th/s at 22W power consumption.
Bitaxe Touch is a high-performance miner for the SHA-256 algorithm, offering a hashrate of 1.6Th/s with a power consumption of 22W. It weighs 0.6kg. and has LCD Screen dimensions of 800 x 480.
Features Two fan and operates at a noise level of 40db. The miner also tolerates temperatures from 5 – 45 °C and humidity from 5 – 95 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitaxe |
|---|---|
| Model | Touch (1.6Th) |
| Release | January 2025 |
| LCD Screen | 800 x 480 |
| Weight Net | 600g |
| Noise level | 40db |
| Voltage | 5vv |
| Power | 22W |
| Fan(S) | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
| Warranty | 180 Days |




Reviews
There are no reviews yet.