Description
Buy Bitaxe Supra Hex 701 Bitcoin Miner
Buy Bitaxe Supra Hex 701 Bitcoin Miner. Bitaxe Supra Hex 701 (4.2Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 4.2Th/s at 90W power consumption.
Bitaxe Supra Hex 701 is a high-performance miner for the SHA-256 algorithm, offering a hashrate of 4.2Th/s with a power consumption of 90W. It weighs 0.4kg and has dimensions of 15 x 10 x 5mm.
It supports an input voltage of 100-240v, features of high speed fan and operates at a noise level of 35db. The miner also tolerates temperatures from 5 – 45 °C and humidity from 5 – 95 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitaxe |
|---|---|
| Model | Supra Hex 701 (4.2Th) |
| Size w/o | 15 x 10 x 5mm |
| Weight Net | 0.400g |
| Noise level | 35db |
| Voltage | 100-240v |
| Power | 90W |
| Interface | WiFi |
| Temperature | 5 – 45 °C |
| Humidity | 5 – 95 % |
| Warranty | No post-delivery coverage is included |




Adam Scott –
Item well packed and protected. Setup easily and can start mine easily.
Alan Liam –
Board quality looks very professional and good. I recommend this store
Elijah Bruce –
All good👍🏽
Received in good working condition.
Lucas Bradley –
Better than i expected. It runs quietly and i can get 2.7 th/s while still keeping temperatures reasonable.
Billy Logan –
Shipping was fast especially since it shipped over the holiday season. Buying more very soon.
Juan Lawrence –
Came undamaged after 3 weeks which is normal for my part of the world.. good quality product.
Gabriel Joe –
Fan starts up noisy then settles down to a quiet hum. The paper instruction come in with the product.
Allen Falkner –
Good mining rate and very easy to set up. Starts working immediately