Description
Buy Bitmain Antminer E9 (2.4Gh)
Buy Bitmain Antminer E9 (2.4Gh). Bitmain Antminer E9 (2.4Gh) of EtHash algorithm with hashing power of 2.4Gh at 1920W power consumption.
Bitmain Antminer E9 ETH miner has EtHash mining algorithm. The miner offers a hash rate of 2.4 Gh/s on a power consumption of 1920 W. It measures 520 x 195 x 290 mm and weighs 19.4 kg. The miner has 4 in-built fans and a noise level of 75 dB.
The ideal temperature range for the miner is between 0 to 40 degrees Celsius and a humidity level between 10 to 90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer E9 |
| Also known as | Antminer E9 ETH/ETC Miner |
| Release | July 2022 |
| Size | 520X195X290mm |
| Voltage | 12v |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Weight | 19.4kg |
| Interface | Ethernet |
| Power | 1920W |
| Humidity | 10-90% |
| Temperature | 0 – 40 °C |





Reviews
There are no reviews yet.