Description
Buy Canaan Avalon Nano 3S Home Miner (6Th)
Buy Canaan Avalon Nano 3S Home Miner (6Th). Avalon Nano 3S (6Th) is a portable small heater with hashing power of 6Th/s at 140W power consumption.
Canaan Avalon Nano 3s is a portable home miner offering a hash rate of 6 Th/s on a power consumption of 140 W.
The miner weighs 0.86 Kg and is 20.5 x 11.5 x 5.85 mm in dimension. The input voltage range for the miner is 28 V and a noise level between 33 – 40 dB, which is extremely low.
The operating temperature required by the miner is between -5 to 35 degrees Celsius, and the ideal humidity level for the miner ranges between 0 to 90%.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Canaan |
|---|---|
| Model | Avalon Nano 3S (6Th) |
| Weight | 0.86Kg |
| Noise level | 33-40db |
| Voltage | 28V |
| Efficiency | 23.3j/Th |
| Power | 140W |
| Hertz | 50/60Hz |
| Size | 20.5 x 11.5 x 5.85mm |
| Temperature | -5-35°C |
| Humidity | 0-90% |





Reviews
There are no reviews yet.