Description
Buy Bitmain Antminer S19 XP+ Hydro Bitcoin Miner
Buy Bitmain Antminer S19 XP+ Hydro Bitcoin Miner. Antminer S19 XP+ Hydro (293Th) of SHA-256 algorithm with hashing power of 293Th/s at 5301W power consumption.
Bitmain Antminer S19 XP+ Hydro (279Th) is a powerful SHA-256 mining machine. It provides a hash rate of 279Th/s with a power draw of 5301W. Its compact size is 339 x 173 x 207mm and it weighs 12,300g.
The miner uses hydro cooling with a specific pH range Antifreeze 7.0-9.0, pure water 6.5-7.5, and deionised water 8.5-9.5. It supports a coolant flow of 8.0-10.0 L/min and coolant pressure ≤3.5 bar.it performs optimally in temperatures between 20–50°C and humidity levels of 10–90%, with storage conditions from –20 to -70°C.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19 XP+Hydro (293Th) |
| Size w/o | 339 x 173 x 207mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 12300g |
| Storage Temp. | -20-70 |
| Power | 5301W |
| Voltage | 380-415V |
| Working coolant | Antifreeze/ Pure water/Deionized water |
| Coolant PH value | Antifreeze: 7.0~9.0 Prue water: 6.5~7.5 Deionized water:8.5~9.5 |
| Coolant Flow, L/min | 8.0~10.0 |
| Coolant pressure, bar | ≤3.5 |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 20 – 50 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 365 Days |





Reviews
There are no reviews yet.