Description
Buy Bitmain Antminer L11 Hydro 6U Dogecoin Miner
Buy Bitmain Antminer L11 Hydro 6U Dogecoin Miner. Antminer L11 Hydro 6U (33Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 33Gh/s at 5676W power consumption.
Bitmain Antminer L11 Hydro 6U miner is a powerful hydro Dogecoin miner employing the Scrypt algorithm. The miner offers a hash rate of 33Gh/s on a power consumption of 5676W. It measures 400 x 195 x 290mm and weighs 50Kg. Its voltage is 220-277V. The miner comes with a hydro-cooling feature to eliminate extreme heat and a Ethernet connection.
The ideal temperature range for the miner is between 0 – 75 °C Celsius and a humidity level between 10 – 90 %
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer L11 Hydro 6U (33Gh) |
| Size w/o | 400 x 195 x 290mm |
| Size with | 570 x 316 x 430mm |
| Weight Net | 50Kg |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Storage Temp. | -40-70 |
| Power | 5676W |
| Voltage | 220-277V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 – 75 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Randy –
Fast delivery. Glad buying from this seller 👍
Frank Maxwell –
Package exactly as described. 👍
Gorge –
Incredible seller. Buying more soon
Corven Rick –
Recommended. Fast delivery
Jorge Tom –
Easy to set up. Reliable seller
Oscar –
Definitely buying more after this.
Thanks to the seller