Description
Buy Bitmain Antminer L11 Hydro 2U Dogecoin Miner
Buy Bitmain Antminer L11 Hydro 2U Dogecoin Miner. Antminer L11 Hydro 2U (35Gh) of Scrypt algorithm with hashing power of 35Gh/s at 5775W power consumption.
Bitmain Antminer L11 Hydro 2U miner is a powerful hydro Dogecoin miner employing the Scrypt algorithm. The miner offers a hash rate of 35Gh/s on a power consumption of 5775W. It measures 509 x 481 x 87mm and weighs 19.1Kg. Its voltage is 380 -415V. The miner comes with a hydro-cooling feature to eliminate extreme heat and a Ethernet connection.
The ideal temperature range for the miner i between 20 – 50 °C Celsius and a humidity level between 10 – 90 %.
SPECIFICATIONS
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer L11 Hydro 2U (35Gh) |
| Size w/o | 509 x 481 x 87mm |
| Size with | 710 x 640 x 220mm |
| Weight Net | 19.1Kg |
| Voltage | 380 -415v |
| Power | 5775W |
| Network Connection Mode | RJ45 Ethernet 10/100M |
| Working coolant (2-2) | Antifreeze/ Pure water/Deionized water |
| Coolant pH value | Antifreeze: 7.0~9.0 Pure water: 6.5~7.5 Deionized water:8.5~9.5 |
| Coolant pressure, bar | ≤3.5 |
| Diameter of coolant pipe connetor, mm | OD14 |
| Interface | Ethernet |
| Storage Temp. | -40-70 |
| Temperature | 20 – 50 °C |
| Humidity | 10 – 90 % |
| Warranty | 180 Days |





Mike –
At first I was scared but after 2days of my Oders my package arrived at my door step … I unboxed and Waw perfect, thank you so much